سهم انرژی های تجدید پذیر در قانون هوای پاک

 

در اجرای اصل ۱۲۳ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به پیوست قانون هوای پاک؛ مشتمل بر ۳۴ ماده و ۳۹ تبصره که در جلسه ی علنی روز یکشنبه مورخ ۲۵ تیرماه ۱۳۹۶ در مجلس شورای اسلامی تصویب شد و در تاریخ ۱۱ مرداد ماه به تأیید شورای نگهبان رسید، این قانون طی نامه ای جهت اجرا به سازمان حفاظت محیط زیست ابلاغ شد. در میان ماده های ۳۴ گانه ی قانون هوای پاک، سه ماده مهم در رابطه با نقش انرژی های تجدید پذیر برای جلوگیری از آلودگی هوا به چشم می خورد که به شرح ذیل است:
ماده ۹- وزارت کشور موظف است با همکاری وزارتخانه های صنعت معدن و تجارت و امور اقتصادی و دارایی( گمرک جمهوری اسلامی ایران) زمینه ی نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی شهری با اولویت شهرهای با بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت را ظرف مدت ۵ سال از محل منابع درآمدی ماده ی ۶ این قانون از طریق کمک بلاعوض یارانه تسهیلات یا صفر نمودن سود بازرگانی واردات خودروهای برقی( هیبریدی) و خودروهای الکتریکی و موتور سیکلت برقی به انجام برساند.
تبصره- خودروهای برقی- بنزینی، موتورسیکلت و خودروهای الکتریکی تولید داخل از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف می باشند.

ماده ۱۹- وزارت نیرو مکلف است نسبت به توسعه، تولید و عرضه ی انرژی های تجدید پذیر و پاک بهینه به نحوی اقدام نماید که حداقل ۳۰ درصد افزایش سالانه ظرفیت مورد نیاز برق کشور از انرژی های تجدید پذیر تأمین شود.

ماده ۲۰- انباشت پسماندهای بیمارستانی و صنعتی در معابر عمومی و فضای باز یا سوزاندن آنها و انباشتن پسماندهای خانگی و ساختمانی در معابر عمومی و فضای باز خارج از مکان های تعیین شده توسط شهرداری ها و دهیاری ها یا سوزاندن آنها و همچنین سوزاندن بقایای گیاهی از اراضی زراعی پس از برداشت محصول ممنوع بوده و متخلف حسب مورد به جزای نقدی درجه ۶ موضوع ماده ۱۹ قانون مجازات اسلامی محکوم می شود. وزارت جهاد کشاورزی مکلف است مفاد این ماده را به طرق مقتضی به اطلاع بهره برداران بخش کشاورزی، عشایری و منابع طبیعی برساند.
تبصره۱- تعاریف پسماندهای مندرج در این ماده مطابق قانون مدیریت پسماند مصوب ۱۳۸۳/۲/۲۰ می باشد.
تبصره ۲- دولت و شهرداری ها موظف اند ظرف مدت ۳ سال پس از ابلاغ این قانون برای شهرهای مختلف زمینه های نبدیل این پسماندها به انرژی یا کود را با کمک بخش خصوصی فراهم کنند.
تبصره ۳- در موارد استثنائی که آتش زدن نباتات یا بقایای گیاهی تنها راه دفع آفات و بیماری ها و آلودگی های گیاهی باشد، براساس شرایطی که توسط وزارت جهاد کشاورزی و با تأیید سازمان تدوین و ابلاغ می شود اقدام می گردد.